Ічнянська громада: дорога болю і боротьби Хронологія втрат, руйнувань, а поряд з тим – шаленого опору, сили та активізму громади.
Ічнянська громада потрапила в ізоляцію з першого дня повномасштабної війни. Рух ворожих колон тут тривав до квітня 2022 року.
Жителі самоорганізувалися для спротиву. Готували коктейлі Молотова. Озброївшись бензопилами, валили дерева, щоби перешкодити руху ворога. Відстежували пересування російських колон, наводили на них артилерію і допомагали Збройним Силам України орієнтуватися на місцевості. Забрали в росіян чимало техніки, боєприпасів і передали ці трофеї ЗСУ.
1 квітня 2022 року російські військові покинули територію громади. Та на цьому битва ічнянців не завершилася. Жителі громади захищають Україну на фронті та допомагають захисникам.
За час ізоляції в громаді загинули 23 цивільні людини. У боях на її території – троє українських захисників. На липень 2024 року на полі бою полягло 55 мешканців громади. До 2022 року у боях на сході загинули 4 захисники з громади.
У пам’ять про полеглих воїнів та цивільних убитих ми спільно з громадою створили цю сторінку пам'яті.

Російські військові вперше зайшли на територію громади. Техніка йшла з двох напрямків: північного та південного.
У селі Крупичполе російські військові обстріляли цивільне авто. В ньому їхала родина з села Фастівці. Тоді загинула Катерина Гапетенко.

Окупанти застрелили місцеву мешканку, 76-річну Ніну Гніду. Вона йшла попід берегом додому з будинку доньки. На в’їзді в село розстріляли авто мешканця села Припутні Олександра Грищенка. Разом із ним був його сусід Євгеній Чемерис. Обидва чоловіки згоріли.

Через село Ольшана пройшло близько 180 одиниць ворожої техніки. Під час цього бою тоді загинув військовослужбовець 54-ї розвідувального батальйону молодший сержант 27-річний Максим Кукліновський.

Окупанти встановили блокпост на в’їзді в село з боку Прилук. Там розстріляли там два цивільні автомобілі. Четверо чоловіків загинули.

Вночі бойові дії йшли у лісових масивах за межами Дорогинки, Припутень, Вишнівки. Біля Дорогинки загинув Олександр Волик з Ічні. За допомогою запальної суміші він встиг знищити російські «Урал», паливозаправник і броньований «Камаз», що входив до комплексу ЗРГК «Панцир С-1». На під’їзді до Дорогинки, знищено дві тентовані вантажівки з боєприпасами. До одного з них була прикріплена гаубиця.

Три ворожі «Тигри» курсували селами Дорогинка, Припутні, Вишнівка, Сваричівка, Крупичполе, Більмачівка. Обстрілювали села зі стрілецької зброї. У Крупичполі розстріляли і спалили автомобіль, що розвозив гуманітарну допомогу. В Дорогинці вбили місцевого жителя Сергія Вергуна.
Сили українського спротиву разом із ЗСУ підбили ворожі танки, «Тигр» та «Урал». А під час перетину залізниці в Більмачівці перевернувся «Камаз» зі снарядами, які теж передали ЗСУ.
Українські військові обстріляли ворожу колону між Більмачівкою та Рожнівкою.

Разом із теробороною захисники добивали залишки техніки між Максимівкою та Крупичполем. Тоді ворога розгромили, а в ЗСУ передали один «Тигр» та п’ять «Уралів».

Між Івангородом і Крупичполем російські військові розстріляли ще один цивільний автомобіль. В ньому їхали Денис Буцлевський з родиною. Чоловік загинув.
Також росіяни обстріляли стаціонарне відділення територіального центру соціального захисту громадян, де перебували літні люди.

Російські військові вбили подружжя Григорія та Світлану Проданів. Їх розстріляли, коли вони їхали на велосипедах з села Припутні до Вишнівки.

Російські військові виходили з громади і обстрілювали село Припутні. Загинув місцевий житель Микола Кубрак. У Сумському напрямку тоді пройшло близько тисячі одиниць техніки.

1 квітня 2022 року російські військові покинули територію громади.
В Ічні колона ворожої техніки намагалася проїхати містом. Але її зупинили місцеві, які вийшли на вулицю і перекрили дорогу.

Окупанти вбили ветерана АТО В’ячеслава Вакуленка. У селі Дорогинка під час бою з ворогом загинув Станіслав Прощенко.
Сили спротиву спільно з військовими завдають втрат ворогу. Розстріляли ворожий БТР на в’їзді в село Дорогинка. Біля залізничної станції «Більмачівка» підірвали російський танк. Між селами Більмачівка та Крупичполе знищили пускову реактивну установку ворога «Смерч», згодом – БТР, а потім розстріляли ворожий автомобіль з боєприпасами.
Свідчення
Спогади місцевої влади, очевидців й учасників подій: про народний опір, винахідливість у протистоянні ворогу; діяльність медичної і гуманітарної сфер; волонтерство; допомогу Збройним Силам України; біль втрати та нескореність і продовження боротьби.

У 2024 році жителі Ічні створили музичний гурт, який допомагає підтримувати захисників. Переживши бої і втрати громада знаходить у собі сили, щоби допомагати у боротьбі з ворогом.

Григорій Сальник ділиться спогадами, як доводилося працювати в умовах транзиту ворожих колон та нестачі ліків.

Юлія Чайка ділиться спогадами про окупацію, як знаходили сили згуртуватися та з чим виникали найбільші труднощі.

Олена надавала пораненим першу медичну допомогу, обробляла рани, та прихистила їх у себе вдома.
Герої та цивільні у пам'яті громади
Це історії захисників, які загинули під час оборони громади та на інших ділянках фронту, і цивільних загиблих на території Ічнянської громади.












Огляд матеріалів в ЗМІ

Розповідь про те, як Ічнянська громада пережила російську окупацію. Своїми спогадами про ті часи поділяться 5 людей.
Голова громади Олени 24 лютого вона зайшла в міськраду, а вийшла звідти вже 5 квітня. Весь цей час вона координувала старост сіл та турбувалась про мешканців.
Старости села Сергія таємно співпрацював з нашими військовими та повідомляв про рух рашистської техніки. В останній момент йому виїжджати з села через заміноване поле
Волонтерка Руслана пекла печиво, а на виручені кошти придбала дрон для батька в підрозділ
Ліни та Юлі зібрали 10 тонн продуктів для Чернігова за дві доби.

Крупичполе – село на Чернігівщині, Прилуцького району. Через нього рухалися колони російської техніки. Під обстріли потрапила школа, приватні будинки та транспорт. У тексті – розповідь про те, як село жило під час російської окупації.

На початку повномасштабного вторгнення військовослужбовець ЗС РОсії розстріляв машину з цивільними в селі Крупичполе Прилуцького району Чернігівської області. Окупанта засудили до довічного позбавлення волі за порушення законів і звичаїв війни, поєднане з умисним вбивством (ч. 1 ст. 28 ч. 2 ст. 438 КК України).